Avrupa Online Reklamlar

Online Reklamlar

Değişen ve gelişen dünyada internet hayatımızda en önemli unsurlardan biri oldu. İnsanlar artık alışverişten oyuna, film izlemeden her türlü gereksinimine karşı ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılıyor. İnternetin hayatımızın merkezini aldığı bu süreçte firmalar da pazarlama kampanyalarını internet üzerinden yapar hale geldi.

Online Reklamcılığın (İnternet Reklamlarının) Avantajları

İnternet reklamcılığı da denilen online reklamcılığın reklamverenler açısından çok sayıda avantajı vardır. Bunlar;

 • - Anlık optimizasyonlara imkan tanır
 • - Kısa zamanda etkili sonuçlar elde eder
 • - Ölçümlenebilmektedir. Reklamın etkisi anlık analizlerle elde edilebilir. Görüntülenme sayısı, tıklanma sayısı gibi verileri görmek mümkündür.
 • - Bütçeye göre reklam yapılmasına imkan tanır
 • - Hedef kitle üzerinde nokta hedefleme yapılabilmektedir
 • - Daha az maliyetle daha etkili ve interaktif sonuçlar alınmasını sağlar
 • - Potansiyel müşteri ve marka arasında bağ kurar
 • - Yer ve zaman kısıtlaması olmadan her lokasyondan müşteri hedeflemesi yapılabilir
 • - Anlık etkileşime olanak tanır. Kullanıcılar reklamı gördüklerinde tıklayarak ürün hakkında detaylı bilgi alabilir
 • - Lokasyon, ilgi alanı, yaş, cinsiyet gibi hedeflemeler yapılabilir

Online Reklamcılığın Türleri

Online reklamcılık (internet reklamları) genel olarak dört ana başlıkta incelenir. Bunlar;

 • - Arama Motoru Reklamları (SEM)
 • - İçerik Ağı Reklamları
 • - Sosyal Medya Reklamları
 • - E-Mail Reklamları’dır.

Arama Motoru Reklamları

İnternet arama motorları üzerinden yapılan reklam çalışmalarıdır. İnternet reklamcılığında en çok tercih edilen reklam türüdür. Bu reklam türünde, reklam verilecek ürün veya hizmet ile ilgili internette en çok kullanılan anahtar kelimeler tespit edilir. Bu anahtar kelimeler üzerinde reklam kurgulanır ve internet kullanıcıları bu anahtar kelimeler ile arama motorunda arama yaptıklarında karşılarına çıkılır.

Arama motoru reklamlarının etkili olabilmesi için reklam verilen konu ile reklamın bağlantılı olması gerekir. Bunun yanında hedef kitlenin ürünü, hizmeti nasıl veya ne şekilde arayacağının da tahmin edilmesi lazımdır. Anahtar kelime tespitinde ise Google Anahtar Kelime Aracı başta olmak üzere benzer araçların kullanılması reklamın etkisini artıracaktır.

İçerik Ağı Reklamları

Bu reklam türünde, reklamlar yayıncı kuruluş hedeflemesi yapılarak yayınlanır. Reklamlar, yayıncının web sitesine kodlanır ve reklamlar o siteye giren kişilere gösterilir. Örnek olarak fotoğraf makinası reklamlarının, fotoğraf dergilerinin internet sayfalarında gösterilmesidir.

İçerik ağı reklamlarının ücretlendirmesi de arama motoru reklamları gibidir. Ancak arama motoru reklamları kadar etkili değildir. Geri dönüşü arama motoru reklamlarına oranla daha azdır. Bu nedenle bu reklam türünde amaç satıştan ziyade farkındalık oluşturmak ve marka bilinirliğini artırmaktır.

Sosyal Medya Reklamları

İnsanlar günümüzde en çok sosyal medya üzerinde vakit geçiriyor. Youtube, Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin vb. sosyal mecralar hayatın ayrılmaz parçaları haline geldi. İnsanlar satın almak istedikleri ürünleri sosyal medya üzerinden belirliyor. Bu reklamların etkili olmasının bir nedeni de kullanıcı yorumlarının olması. İnsanlar sosyal medya üzerinde alacakları ürünün altındaki yorumlara bakarak satın alma stratejilerini belirleyebiliyor.

Sosyal medya reklamları, etkili hedefleme yapabilmeye de olanak tanır. Böylece ürününüze ilgi gösteren kişileri hedefleyerek bütçenizi de etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Yaş, cinsiyet, ilgi alanı, lokasyon gibi verilerle hedef kitleyi belirleyip sadece o kitleye reklamı göstererek geri dönüşü artırabilirsiniz.

E-Mail Reklamları

Günümüzde hemen bütün firmaların web siteleri mevcut. Bu sitelerde ise mail listeleri bulunuyor. İnsanlar ilgi duydukları alanlarda bu listelere kaydolarak, o ürünle ilgili her türlü gelişmeden haberdar olabiliyor. E-mail reklamcılığı ise bu listede bulunan kişilere direkt tanıtım amaçlı yapılan reklamlardır. Kısıtlı sayıda ve en ilgili kişilere gönderilir. Her ne kadar arama motoru reklamları kadar etkili olmasa da, ürün veya konu ile ilgilenen kişilerin dikkatini çekmek mümkündür.

Dönüşüm Optimizasyonu Nedir, Neden Önemlidir?

Dönüşüm optimizasyonu (Conversion Rate Optimization), web siteniz veya mobil uygulamanızda istediğiniz dönüşümü artırmak (satın alma, form doldurma, kaydolma vb.) için yapacağınız optimizasyon çalışmalardır.

Her web sitesinin dönüşüm optimizasyonu hedefleri farklıdır. Ancak genel olarak dönüşüm optimizasyonu ile siteye veya uygulamaya giren ziyaretçilerin müşteriye, üyeye veya kullanıcıya dönüştürülmesi amaçlanmaktadır.

Avrupa Online Reklam Fiyatları

Avrupa'da online reklam fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Bu faktörler arasında, hedeflenen kitle, reklam alanının boyutu ve konumu, reklamın tipi (görsel, video, metin vs.), reklamverenin bütçesi gibi pek çok etmen yer alıyor. Bunun yanında reklamın gösterim veya tıklama başına maliyeti (CPM veya CPC) ile ölçülür. Fiyatlar, reklamın yayınlandığı platforma (Google Ads, Facebook, Instagram, vs.), hedeflenen kitleye, reklamın boyutuna ve diğer faktörlere göre değişebilir.

Ancak genel olarak, Avrupa'da online reklam fiyatları, Amerika Birleşik Devletleri ve Asya'daki fiyatlara göre daha yüksek olabiliyor. Özellikle büyük şehirlerde ve popüler web sitelerinde reklam vermenin maliyeti daha da artabiliyor.

Bu nedenle, online reklam kampanyası planlarken, öncelikle hedef kitlenizi, bütçenizi ve reklamınızın hedeflerini göz önünde bulundurarak bir reklam stratejisi oluşturmanız ve buna göre uygun bir reklam ajansı veya reklam platformu ile çalışmanız önerilir.

Hemen Teklif Al