Televizyon Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Televizyon Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Televizyon reklamcılığı, marka, ürün ve hizmetlerin tanıtılmasında önemli bir işleve sahiptir. Televizyon, günümüzde hızla gelişen reklamcılık sektöründe hedef kitlelere ulaşmadaki fonksiyonunu koruyor. Görsel etki ve geniş kapsamı nedeniyle popüler bir pazarlama aracı haline gelen televizyon reklamcılığı, firmalar tarafından yaygın şekilde kullanılıyor. Planet Medya, TV reklam çeşitleri hakkında merak edilenleri anlattı.

Markaların Rekabet Gücünü Artırıyor

Televizyon kanallarında geniş toplum kesimlerine yönelik yayınlanan görsel ve işitsel içerikli reklamlarında özellikle yoğun izlenme saatleri tercih ediliyor. Şirketlerin pazarda rekabet gücünü artıran ve tüketiciyle iletişim kurmalarını kolaylaştıran TV reklamları, program aralarına veya yayın akışına engellemeyecek şekilde yerleştirilerek yayınlanıyor. “Reklam jeneriği” adı verilen sesli ve görüntülü yayınla başlayan TV reklam kuşakları şu çeşitlerden oluşuyor:

Ana Sponsorluk Reklamları

TV sponsorluk reklamları, işletmelerin televizyon programını desteklemek amacıyla özel bir anlaşma çerçevesinde televizyonda gerçekleştirdiği tanıtımlardır. Genellikle dizi, belgesel ve film yayınlarının başında, aralarında veya sonunda izleyiciye sunulan bu reklamlar; marka bilinirliğini artırmak, pozitif bir imaj oluşturmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak gibi hedefleri içeriyor. Programın formatıyla uyumlu olacak şekilde tasarlanan TV reklamları, sponsorun markasını, ürününü veya hizmetlerini tanıtmak amacını taşıyor. Televizyon ana sponsorluk reklamlarında, “ … sundu, … sunar” biçiminde sesli ya da yazılı ifadelere yer veriliyor.

Akar Logo Reklamları

Dizi veya birkaç bölümden oluşan belgesellerde “akar logo reklamları” sıklıkla göze çarpıyor. Genellikle program sonlarında ekranda akar bir şekilde görülen bu reklamlarda firma ismi, logosu, iletişim bilgileri ekrana yansıyor. Bütçeye göre “parçalı ya da tam ekran logolar” olarak değişiklik gösteriyor.

Sanal Ve Bant Reklamlar

Reklam ajanslarınca özel formatta hazırlanan sanal ve bant reklamlar, programda yayınlanan içerikle bağlantısı olmayacak tarzda veriliyor. Yaygın olarak sekiz saniye ekranda kalıyor.

Tüm Ekran Spot Reklamlar

Tüm ekranı kaplayan tanıtım filmleri, TV programları arasında gösterilen ve daha çok 30-60 saniyelik reklamlardan oluşuyor.

Graphic Over Programming (GOP)

Genel olarak 10 saniye ve ekranın alt bölümünde görünen Graphic Over Programming (GOP) reklamlar, program akışı sırasında ekranın yüzde 16’lık kısmını kaplayacak tarzda yer alıyor.

Tanıtım Kuşaklarında Tüm Ekran (Full Page)

Yayın akışı içerisinde tüm ekranı kaplayan full page TV reklamlarda görüntüyle birlikte ses de vardır. Çeşitli tekniklerle hazırlanan animasyon veya sabit görüntülerden meydana gelirler.

Teleshop (Tanıtıcı Reklam)

Ürün ve hizmetlerin detaylı bir şekilde anlatıldığı teleshop reklamları, program aralarında ya da tek başına yayınlanabilir. Uzun süreli olan TV reklamlarında gerçek görüntüler yer alır.

Ürün ve hizmetlerin detaylı bir şekilde anlatıldığı teleshop reklamları, program aralarında ya da tek başına yayınlanabilir. Uzun süreli olan TV reklamlarında gerçek görüntüler yer alır.

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberlerimiz

televizyon-sponsorlugu-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Televizyon Sponsorluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Televizyon reklamları, markaların hedef kitlelere ulaşmak ve olumlu bir imaj oluşturmak için kullandığı etkili yöntemlerin başında yer alıyor.

detaylı incele

Arap Ülkelerinde Sosyal Medya Nasıl Kullanılıyor?

Arap Ülkelerinde Sosyal Medya Nasıl Kullanılıyor?

Dijital pazarlama stratejilerinin oluşturulmasında farklı coğrafyalardaki sosyal medya kullanıcılarının davranışları ciddi rol oynar.

detaylı incele

Hemen Teklif Al