Arap Ülkelerinde Sosyal Medya Nasıl Kullanılıyor?

Arap Ülkelerinde Sosyal Medya Nasıl Kullanılıyor?

Dijital pazarlama stratejilerinin oluşturulmasında farklı coğrafyalardaki sosyal medya kullanıcılarının davranışları ciddi rol oynar. Bu çerçevede Planet Medya olarak Arap ülkelerindeki sosyal medya kullanıcılarının alışkanlıklarını mercek altına aldık. Son verilere göre; bu bölgedeki kullanıcıların yaklaşık üçte biri, her oturumda otuz dakikadan daha kısa bir süre sosyal platformlarda harcıyor.

Mesajlar İlgi Çekici Ve Kolay Anlaşılabilir Olmalı

Dijital pazarlamacılar için bu istatistikler önemli ipuçları içeriyor. Sosyal medya mesajlarının kolay anlaşılabilir ve özlü olması daha fazla ilgi çekiyor. Arap ülkelerinde sosyal medya kullanımı daha çok akşam saatlerinde artıyor. Hedef kitleye daha etkili şekilde ulaşmak için yeni içeriklerin ve promosyonların akşam saatlerine denk getirilmesine özen gösterilmelidir.

Mobil Odaklı Yaklaşımın Ne Kadar Önemli

Arap ülkelerinde sosyal medya kullanıcıları, platformlara erişmek için yüzde 83 oranında akıllı telefonları tercih ediyor. Bu ise mobil odaklı yaklaşımın dijital pazarlama stratejilerindeki kritik işlevi ortaya koyuyor. Markaların hedef kitleye daha etkili bir şekilde ulaşmasında web sitelerinin mobil uyumlu olması ve reklamların mobil cihazlara optimize edilmesi gerekir.

Sosyal Medya Kullanımı Daha Yaygın

Arap ülkelerinde genç nüfus yoğunluğundan dolayı sosyal medya kullanımı oldukça yaygındır. Nüfusun üçte birinden fazlası 25 yaş altında olan bu ülkelerde gençler sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor. Dijital pazarlamada hedeflenen başarıyı elde etmek için gençlere yönelik içerik ve kampanyaların oluşturulmasına dikkat edilmelidir.

En Sık Hangi Sosyal Medya Kullanılıyor?

Yapılan araştırmalara göre; Arap ülkelerinde toplam sayısı 156 milyon kullanıcıyla sosyal medya mecralarından en fazla Facebook tercih ediliyor. Konuyla ilgili veriler şu şekilde: Mısır (35 milyon), Suudi Arabistan (19 milyon), Cezayir (17 milyon), Irak (15 milyon), Fas (13 milyon), Birleşik Arap Emirlikleri (7 milyon)

Nüfusa Göre Sosyal Medya Kullanım Oranları

Arap ülkelerindeki sosyal medya kullanım oranları dijital pazarlamada hedef müşteri kitlesine ulaşmaya yardımcı olacaktır. Arap ülkelerinin sosyal medya platformlarını kullanma oranları şöyle:

  • Suudi Arabistan: % 91 WhatsApp, % 44 Facebook, % 7 Instagram
  • Kuveyt: % 84 WhatsApp, % 56 Facebook, % 8 Instagram
  • Ürdün: % 63 Facebook, % 71 WhatsApp, % 5 Instagram
  • Birleşik Arap Emirlikleri: % 82 WhatsApp, % 81 Facebook, %15 Instagram,
  • Katar: % 85 Facebook, % 80 WhatsApp, % 8 Instagram,
  • Bahreyn: % 85 WhatsApp, %59 Facebook, Instagram %10

Facebook Yoğun Şekilde Kullanılıyor

Arap ülkelerinden Cezayir, Filistin, Birleşik Arap Emirliği, Irak ve Ürdün Facebook’u yoğun şekilde kullanırken; Suudi Arabistan ağırlıklı olarak WhatsApp’ı tercih ediyor. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Instagram kullanımı da hızla artıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2014 yılında yüzde 38 olan Instagram kullanımı 2016 yılında yüzde 60’a yükseldi. Aynı dönemde Suudi Arabistan’da Instagram kullanımı yüzde 57’den yüzde 82’ye çıktı.

Arap Ülkelerinde WhatsApp Kullanımı

WhatsApp uygulaması dijital pazarlama etkili kullanıldığında rekabet avantajı sağlayabilir. Arap ülkelerinde WhatsApp kullanım verileri şu şekilde:

  • Bu ülkelerinde her 5 sosyal medya kullanıcısından 2’si WhatsApp’ı sıklıkla tercih edilen iletişim kanalı olarak görüyor.
  • Ürdün, WhatsApp’a günlük erişim oranının (% 86) en düşük olduğu ülkedir.
  • Kullanıcılarının önemli bir bölümü, WhatsApp’ı akıllı telefonları veya tabletleri ile değerlendiriyor.

WhatsApp Hangi Amaçlarla Kullanılmalı?

WhatsApp; daha çok gerçek zamanlı destek, bireysel müşteri yardımı, müşterilerden doğrudan geri bildirim alma veya online sipariş amaçlı başvuruluyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberlerimiz

Yurtdışı Pazarlamada Bir Marka Planet Media!

Yurtdışı Pazarlamada Bir Marka Planet Media!

Planet Media, 25 yıllık bir tecrübe ile marka veya ürününüzü yurtdışındaki hedef kitlenize ulaştırıyor.

detaylı incele

Avrupa’daki Türk Vatandaşlarına Ulaşmanın En Kolay Yolu Avrupa TV Reklamları

Avrupa’daki Türk Vatandaşlarına Ulaşmanın En Kolay Yolu Avrupa TV Reklamları

İç piyasalar tıkandığında satışları artırmanın en etkili yollarından biri ihracat, yani yurtdışı satışlarıdır.

detaylı incele

Hemen Teklif Al