Televizyon Sponsorluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Televizyon Sponsorluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Televizyon reklamları, markaların hedef kitlelere ulaşmak ve olumlu bir imaj oluşturmak için kullandığı etkili yöntemlerin başında yer alıyor. Günümüzde şirketlerin tanıtım ve bilinirliklerini arttırmada başvurdukları bir strateji olan televizyon reklamlarında özellikle yayınların en çok izlendiği zaman dilimi (prime time) tercih edilir. Televizyonda reklam uygulamalarından biri de işletmelerin bir yayın kuşağına sponsor olmalarıdır. Planet Medya, televizyon sponsorluğu konusunda merak edilenleri anlattı.

Televizyon Sponsorluğu Nedir?

Televizyon sponsorluğu, bir markanın yayınlanan belirli bir programı ya da kanalı desteklemek amacıyla maddi veya başka türde rol üstlenmesidir. Sponsorluk aynı zamanda firmanın reklamını da içerir. Program formatına uygun olarak markanın belli bir süre ekranda görülmesi sağlanır. Sponsorluk reklamları etkili ve uzun solukludur. Firmalar bir program veya yayın kuşağına da sponsor olabilir. Bu şirketin bilinirlilik düzeyi marka sadakati ve güvenilirliğini pekiştirir. Öte yandan yayının maddi olarak desteklenmesi anlamına gelen sponsorluk izleyici üzerinde de pozitif etki bırakır.

Televizyon Sponsorluğu Nasıl Planlanır?

Sponsorluk uygulamasıyla, dizi, belgesel, ya da spor programlarının televizyondaki yayınlarına reklam verilebilir. Yayın akışına göre sponsor reklamları planlanır. Sesli, yazılı ve görüntülü olabilen sponsor reklamlarında marka adıyla “… sundu veya… sunar” ifadesi kullanılır. Televizyon sponsorluğu uzmanlık isteyen bir prosedürdür. Marka adı ve logosunun diğer tanıtıcı içeriklerle nasıl ve kaç kez kullanılacağı önceden planlanması gerekiyor.

Televizyon Reklamları Değişiklik Gösterir

Televizyon reklamları farklı biçimlerde olabilir. Markanın öngördüğü bütçe çerçevesinde reklam türlerinden biri veya bir kaçı düşünülebilir. En çok tercih edilen televizyon reklam türleri şu şekilde:

  • Bant reklamlar
  • Spot reklamlar
  • Ürün yerleştirme
  • Televizyon sponsorluğu

Televizyon Sponsorluğunun Maliyeti Nedir?

Televizyondaki bir programa sponsor olmak için ciddi bir bütçeye ihtiyaç duyulur. Bir başka ifadeyle televizyonda “zaman satın almak” maliyetli bir iştir. Çünkü hesaplamalar saniyelere göre gerçekleştirilir.

Sponsor olunacak yayın saati seçiminde “hedef kitlenin televizyon başında olması” önemli kriterdir. Prime Time yayın kuşağı pahalıdır. Buna rağmen marka ve şirketler için etkili tanıtım çalışmasını amaçlayan bu zaman dilimlerini daha çok tercih ediyor. Sponsor olunan programla ilgili yapılan sözleşme kapsamında maliyet hesapları yapılır. Uzun süre seyircinin aklında kalıcılığıyla dikkat çeken televizyon sponsorluğu yaygın ve güçlü bir etkiye sahiptir. Bu yöntemle marka tanınırlığı ve pazarlama çalışmalarında istenen geri dönüşleri sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberlerimiz

Arap Ülkelerinde Sosyal Medya Nasıl Kullanılıyor?

Arap Ülkelerinde Sosyal Medya Nasıl Kullanılıyor?

Dijital pazarlama stratejilerinin oluşturulmasında farklı coğrafyalardaki sosyal medya kullanıcılarının davranışları ciddi rol oynar.

detaylı incele

Yurtdışı Pazarlamada Bir Marka Planet Media!

Yurtdışı Pazarlamada Bir Marka Planet Media!

Planet Media, 25 yıllık bir tecrübe ile marka veya ürününüzü yurtdışındaki hedef kitlenize ulaştırıyor.

detaylı incele

Hemen Teklif Al