Rusya'da Dijital Pazarlamada Hangi Stratejiler İzlenmeli?

Rusya'da Dijital Pazarlamada Hangi Stratejiler İzlenmeli?

Türkiye’nin Rusya ile uzun yıllara dayanan ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel ilişkileri vardır. İki ülke arasında son yıllarda pek çok alanda iş birlikleri daha da artmıştır. Başta inşat, enerji ve turizm sektörü olmak üzere ticari yatırım ve ortaklıklar hız kazanmıştır. Bu gelişmeler Türkiye’deki dijital pazarlama firmaları için önemli fırsatlar oluşturmuştur. Peki, şirketler Rusya pazarına yönelik pazarlama stratejilerinde nelere dikkat etmeleri gerekir? Planet Medya, Rusya’da dijital pazarlama sektöründe merak edilenleri anlattı.

Ülkelerine Özgü Dijital Ürünleri Kullanıyorlar

Günümüzde iç ve dış piyasalara açılmanın etkili yöntemlerinden biri de hiç kuşkusuz dijital pazarlamadır. Dijital sektöründe faaliyet gösteren şirketler büyük bir ekonomiye sahip Rusya pazarından daha fazla pay almayı hedefliyor. Ancak bu adım için öncelikle Rusya iş dünyasının dijital alışkanlıklarını bilmek gerekir. Rusya’daki kullanıcılar -küresel pazarda yaygın biçimde görülenin aksine- ülkelerine özgü dijital seçenekleri daha çok tercih ediyor.

Mol Mir, VK, Yandex, Rutube, Mail.ru

Rusya pazarında tutunmayı amaçlayan Türk markaları özellikle bu ülkenin Mol Mir, VK, Yandex, Rutube, Mail.ru gibi dijital mecralarına odaklanmalıdırlar. Bunların yanı sıra dünyanın her yerinde milyonlarca takipçisi olan Instagram Youtube, TikTok benzeri sosyal medya platformlarından da yararlanmak gerekiyor. Geçmişten günümüze iki ülke arasındaki köklü ilişkiler dijital pazarlamada girişimcileri avantaj sağlıyor. Rus turistler belli oranda Türk markalarını tanıyor. Bu durum dijital pazarlama sektöründeki firmaların işini kolaylaştırıyor.

Vkontakte ve Odnoklassniki Çok Aktif

Dünyada yaygın kullanılan dijital platformlardan biri olan Facebook, Rusya’da 3. Sırada tercih ediliyor. Rus kullanıcılar Vkontakte ve Odnoklassniki gibi mecralarda oldukça aktiftirler. Dünyanın en büyük markaları dijital pazarlama konusunda önemli ölçüde bu platformlara başvuruyor. Sosyal medya ve reklam çalışmaları gerçekleştiriliyor. Türkiye’deki dijital firmalar da Rusya’daki pazarlara açılmak için bu mecraları değerlendirebilir. Ayrıca Rusya’da her geçen gün daha da popüler hale gelen VK ve TikTok gibi platformlardaki Infuencer reklamları aracılığıyla dijital pazarlama performansları yükseltilebilir.

Pazar Stratejisini Doğru Belirleyin

Geniş bir coğrafya ve farklı kültürlere sahip Rusya’da dijital pazarlama faaliyetlerinde başarılı olmak için pazar stratejileri doğru biçimde tasarlanmalıdır. Çalışmanın bu ülkenin hangi bölgesine ve ihtiyaçlarına yönelik olduğu iyi araştırılmalıdır. Bunun için ayrıntılı pazar araştırması yapılmalı ve hedef kitle hakkında bilgi edinmelidir. Tüm bu çalışmalarda tek bir strateji yerine; bu ülkenin sosyal medya reklamlarıyla ilgili yasal düzenlemeleri, ödeme yöntemleri, hedef kitle analizleri, veri koruma ve gizlilik politikaları gibi çok sayıda kriter göz önünde bulundurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberlerimiz

Televizyon Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Televizyon Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Televizyon reklamcılığı, marka, ürün ve hizmetlerin tanıtılmasında önemli bir işleve sahiptir.

detaylı incele

Televizyon Sponsorluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Televizyon Sponsorluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Televizyon reklamları, markaların hedef kitlelere ulaşmak ve olumlu bir imaj oluşturmak için kullandığı etkili etkili yöntemlerin başında yer alıyor.

detaylı incele

Hemen Teklif Al